TR | EN
Sektörüm: İnşaat
BİZ SİZİ ARAYALIM
BİZ SİZİ ARAYALIM

JCB 116D Çok Yakında Türkiye'de

15 Mar 2021

JCB’nin silindir pazarına girişi Almanya merkezli silindir firması Vibromax’ı 2005 yılında satın alması ile başladı. Vibromax 1880 yılında Almanya’nın Duseldorf eyaletinde kurulmuş, sektörde birçok yeniliğe imza atan silindir üreticisidir. Vibromax dinamik sıkıştırmanın mucididir ve yıllarca tüm dünyada büyük beğeni ile kullanılan bir marka olmuştur. Vibromax, JCB’nin bünyesine katıldıktan sonra yeni makine modelleri üretilmiş ve makine teknolojisi sürekli olarak geliştirilmiştir. Ar-Ge, mühendislik ve tasarım çalışmaları hâlihazırda da JCB’nin Almanya merkezi tarafından gerçekleştirilmektedir.
 
Türkiye’ye 2021 yılı itibariyle sunulacak olan JCB 116D toprak silindirleri ilk kez 2016 yılında üretilmeye başlanmıştır. 116D, 2017 yılında Rusya, Ortadoğu ve Güney Amerika pazarına sunulmuştur. Ürünün denendiği coğrafyaları inceleyecek olursak, 116D’nin çok soğuk, çok sıcak ve rakımı çok yüksek yerlerde güvenle çalıştığını ve denendiğini söyleyebiliriz. 
 
JCB 116D’ye olan güvenin bir göstergesi olarak ilk sene satılan makinalarda 2 yıl (sınırsız saat) garanti verilecektir.
 
116D kullanıcılara performans, Yakıt tüketimi, konfor, teknoloji ve bakım kolaylığı alanlarında büyük faydalar sağlamayı vaat ediyor. 
 
Performans
116D’nin öne çıkan en önemli özelliklerinden biri makinanın çalışma performansıdır. 116D, 256 kN santrifüj kuvveti sayesinde çok iyi bir sıkıştırma gücüne sahiptir. Makinenin performansı kullanılan ülkelerde o kadar beğenildi ki JCB 13 ton silindir modelini üretmeyi durdurma kararı aldı. 116D, 11 ton sınıfında bir makine olmasına rağmen 13 ton makine standartlarına yakın sıkıştırma performansı sağlamaktadır. Yapılan testlerde 13 tonluk makine modelimizin 8 pasoda ulaştığı sıkıştırma seviyesine, 116D 10 pasoda ulaşabiliyor. Farkın bu kadar küçük olması nedeniyle JCB, 13 ton silindir modelini üretimine son vererek 116D ile ilerleme kararı aldı. Kullanıldığı ülkelerde rakip karşılaştırmalı olarak yapılan birçok testin galibi 116D oldu. Bu nedenle 116D’nin performansı müşteri beklentilerini karşılayacak seviyelerin üzerinde olacaktır.
Düz tamburlu ve kabinli 116D’nin çalışma ağırlığı 11.920 kg’dır. Opsiyonel keçi ayağı pedleri takıldığında makine ağırlığı 1500-2000 kg arasında artmaktadır.
116D’de bir başka öne çıkan performans kriteri de, Vibromax zamanından gelen know-how üzerine kurulmuş tırmanma kabiliyetidir. Makine çalışma modundayken 55% eğime kadar tırmanma imkânı sunmaktadır. Bu özellik Vibromax silindirlerinin de en beğenilen pozitif yönlerinden biriydi.
 
Yakıt tüketimi
116D ile yapılan birçok testte yakıt tüketimi müşterileri memnun etmiştir. Makine üzerinde bulunan JCB 444 motor bir çok rakibine göre daha düşük spesifik yakıt tüketimi değeri sunmaktadır. 4.4 litre silindir hacmine sahip JCB motor, JCB’nin diğer makinalarından da bildiğimiz kendini performans ve yakıt tüketimi konusunda kanıtlamış bir motordur. Motorun Tier 3 emisyon sınıfında ve mekanik olması nedeniyle zorlu koşullarda çalışan makinalarda, elektronik motorlarda ortaya çıkabilecek bir çok arızanın önüne geçilmiş oluyor.
 
Konfor
Makinadan maksimum verimi almak için,  bütün gününü makine içerisinde geçiren operatörlerin de konforlu bir çalışma ortamında bulunması gerekir. Fabrikada monte edilen FOPS/ROPS uyumlu ve klimalı kabin, bir yandan operatör konforunu arttırırken diğer yandan operatör güvenliğini üst seviyeye çıkartıyor. Kabin içerisindeki kontroller ve direksiyon ergonomik olarak yerleştirilmiştir. 116D çalışma lambaları, trafiğe uygun aydınlatmalar ile donanımlı bir paket halinde gelmektedir. Kabinin bir başka önemli özelliği de yüksek görüş açısı sunmasıdır. Makinanın ön ve arka çalışma alanları geniş bir görüş açısı ile görülmesi operatör konforunu ve güvenliğini arttırmaktır. Kabin içerisindeki titreşim ve gürültü seviyelerinin düşük olması, operatör yorgunluğunu azaltmakta, konforunu arttırmaktadır.
 
Teknoloji
Makine üzerinde 5 yıl ücretsiz kullanım imkanı tanıyan Livelink telematik sistemi bulunmaktadır. Livelink JCB’nin bir çok makinasında da kullanıldığı üzere, web veya aplikasyon üzerinden makinanın bakım saatleri, konumu ve bir çok özelliğinin kontrol edilmesine imkan sağlamaktadır. Almanya’da bulunan mühendislik ekibi tarafından yüksek teknoloji ile tasarlanan makine üzerinde, Vibromax’ın kendini kanıtlamış titreşim şaft tasarımı kullanılmaktadır.
 
Bakım kolaylığı
Makine üzerinde yapılması gereken tüm günlük kontroller yer seviyesinden yapılabilmektedir. Tüm hidrolik, yağ ve yakıt filtrelerine yer seviyesinden ulaşılabilmektedir. Arka kaput geniş olarak açılmaktadır ve makina parçalarına kolay ulaşım imkânı sağlamaktadır. 
Belden kırma milinin bakım gerektirmemesi nedeniyle bakım kolaylığı, ekstra dayanıklılık ve tasarruf sağlanmaktadır. 
Kabin camları özellikle düz camlardan oluşturulmuştur. Bu özellik, bir yandan değişim kolaylığı sağlarken bir yandan da cam değişim maliyelerini düşürmektedir. 
 
ÜRÜN BROŞÜRÜ İÇİN TIKLAYINIZ